Kapela



To bylo tak....
V roce 1984 to byl ještě Magnet AR – tzn. Absolutní Rocknebo Absolutní Rámus. Odehráli jediný koncert a rukovali na vojnu. Po ní začali v sestavě: Radek Vaníček – zpěv, Dan Reissaus – kytara, Karel Němeček – basa,Michal Žáža (ex Mallström; Blue Bucks) – kytara a Honza Severa (ex I.Z.Z.O.) –bicí. Chvíli si říkali Revers, pak už Roxor. „Zkoušeli jsme v Kostomlatech ve starý původní škole naproti hřbitovu. První koncert jsme odehráli v ´Janoušku´(KD) ještě s dvěma kapelama. Hrálo se dál, většinou zkoušelo a nahráli jsme s Jirkou Hájkem demo kazetu Krasavice na prodej. Nebyly kontakty a tak se jezdilo po okolí: Křinec, Krchleby, Kostomlaty, Nymburk,“ vezme to od začátku připravený Dan. Vyhráli jeden z Rockfestů v Nymburce zrovna v dobu, kdy z Irasu odešel bubeník Milan Pavlovič a kapelník Petr Matoušek sháněl předkapelu na prázdninové měsíce. „Samozřejmě jsme to vzali, protože Iras byla výborná kamarádská kapela. Byla to pro nás neskutečná škola, konečně jsme pochopili, oco na zábavách jde. Jezdilo se hlavně do východních Čech, v Seči přišlo na letní parket přes dva tisíce lidí.“ Karel Němeček se oženil a nějak si v té době zranil ruku. Kontaktovali Romana Matěje Veselého a nejlepší éra Roxoru mohla začít. „Hrál jsem s Honzou Vávrou v Chaosu a po vojně v tanečňáku. Nabídka do Roxoru mi přišla vhod,“ okomentuje Matěj svůj příchod do rozjeté kapely.Repertoár měli na šest sérií po sedmi písních. Ze začátku byla většina převzatých, „Krasavice“ obsahovala původní písně jako např. Křížová výprava,Příšera Baskervillská, Krasavice na prodej, Modlitba za život nebo S puškou vřadě stát. Muziku skládá Dan s Michalem, občas se zapojil Radek Vaníček. Texty jsou dílem Honzy Severy – i výtvarná stránka obálek (dokonce vyřezal z pěny hlavu – bezejmenného maskota kapely, občas mu se slovíčky vypomohl Tomáš Kokojan. Covery pochází od oblíbených AC/DC, KISS, Iron Maiden, Helloween. Díky Irasu nakontaktovali hodně pořadatelů, kteří je zvou. „V Nymburce přišlo třeba sto lidí a za týden do Světlý nad Sázavou šest set.“ Osmdesát procent zábav se odehrává na východě a jihu Čech: Havlíčkův Brod, Lípa na Havlíčkobrodsku nebo Vimperk.
 
Pryč z periferie a dva comebacky
V roce 1991 připravili nový repertoár a za tři dny bylo hotové nové album – Out Of Periphery. „Nahráli jsme ho u Petra Jandy v Propasti, nechali vyrobit dva tisíce kazet. Očekávali jsme, že by to mohlo mít ohlas, Janda nám slíbil, že vybere jednu pecku na výběrové LP Rockmapa.“Stylově opustili speed metal a vraceli se blíže k hard & heavy. Jezdili jsme nepřetržitě do půlky roku 1992, Radka to přestávalo bavit a skončil (už bohužel nenaplňoval text písně Bye, bye: Bye bye/zas někdy příště/Bye bye/někdev časech/Bye bye/na jiným místě/Bye bye/jenom pro Tebe). Chvíli s námi hrál na klávesy Tomáš Matějka, chvíli Zdeněk Urban (ex Fortuna 77, NBA). Po vydání„Periferie“ chodí davy fanoušků v pruhovaných těsných kalhotách i v Nymburce(600) a Kostomlatech (700). „Na zimáku jsme hráli na fesťáku spolu s Irasem,Törrem a Kabátem.“ Pokusili se ve čtyřech peckách zmapovat zdejší historii(Svatá jízda z Oškobrhu nebo L. P. 1885). Muzika byla náročnější, hodně se v ní měnily rytmy, fanoušci toto chvályhodné období ovšem moc nepřijali. Na píseň Monsigneur z prvního dema natáčeli klip! „Točil ho Mirek Vaníček, bratranec Radka. Začátek byl na zkušebně v Kostomlatech, pak jsme lítali po Kokosu(Obecní dům – pozn. aut.). Ještě jsme natáčeli v benáteckém marketu a v hospodě U Huličků klip k písni Návrat do Evropy, ale taky nebyl nikde odvysílán. Srandaklip, jak všechno zdražili.“ Spřízněné kapely byly dané: Iras byl na prvním zaslouženém místě, Diesel z Lysé, Telegraf z Peček a kolínský Hever. „Jednou jsme Heveru přetáhli na Vysočině lidi. Na nás přišlo tři sta návštěvníků, o vesnici dál museli zábavu zrušit. Tak po nás házeli dělobuchy a sežrali nám večeři. Přišli za pořadatelem, že jsou kapela a chtějí půlnoční sekačku. Přitom my jsme zrovna hráli,“ smějí se oba zúčastnění. Spřízněná kapela byla ještě TAM z Prahy. „Jeli jsme ze ně do Stodu u Plzně, oni tehdy nějak nemohli. Zaskočili jsme a museli říkat, že jsme TAM.“ Honza Severa dal téměř po třech letech povel k návratu Roxoru. Líbil se jim zpěvák Telegrafu Ondra Marek, spolupráce nabírá na obrátkách. „Začali jsme zkoušet v Křinci ve zkušebně Nových hrábí a po čtvrtroce natočili demo kazetu Born To Ride. Třináct písní, z toho čtyři již dříve natočené, ostatní nový perfektní věci,“ rozzáří se Dan nad znovuvzkříšením staré dobré party. Jenže jim moc dlouho nevydrží, poločas rozpadu trvá pouhé tři koncerty. Jeden z nich odehrají v Habrech u Golčova Jeníkova s téměř rodinnými příslušníky Irasem. „Dal jsem dohromady dvacet písniček, poslední dobou uvažujem, že si ještě trsnem,“ přemýšlí o novém návratu Dan.
Tolik citace z publikace Ohlasy písní těžkých/J.Špulák/


Reunion  ale přichází až v roce 2007.
Na výročním koncertu spřáteleného Telegrafu Roxor opět vystupuje na požádání Petra Bašuse  ve složení Honza Severa-bicí, Dan Reissaus-kytara, zpěv, Michal Žáža-kytara, Roman Matěj Veselý-basa a Ondra Marek zpěv. Zpočátku se zdá, že jde o jednorázovou akci,ale ohlas je tak velký že se okamžitě objevují nabídky na další koncerty. Místo Honzy Severy za bicí  usedá Julius Botoš/ex Sibet/ a kapela v tomto složení nahrává v roce 2009 výběrové album „Zastavte čas“. Najdete na něm rovných 20 kousků, tři z toho jsou bonusové skladby z MC Out Of Periphery. Kapela pilně koncertuje, účastní se soutěžního Beat Festivalu v Kolíně a v divácké soutěži vyhrává. Okamžitě se vrhá na skládání dalších novinek a v roce 2011 je na světě album" Cesta do pekel".  11 skladeb, ze kterých se postupem času stávají stálice v repertoáru jako titulní Cesta do pekel, Správnej směr nebo Destilát. 
Koketování s akustickým programem vyvrcholí v roce 2014 vydáním několika songů na CD „Na rozcestí“ .
Podaří se koncerty i se zahraničními hosty, Roxor vystupuje s Oliver Dawson Saxon , Twin Dragons nebo Girlschool.
To jsme v roce 2016, kapela vydává výborně přijaté CD-Kazatel. Úspěšně cestuje po republice a fanoušci ji mohou vidět na festivalech např. Rock Of Sadská, nebo na několika koncertech v Bratislavě.
Rok  2018 je rokem výročním. Pro fanoušky je nachystáno výběrové vinylové dvojalbum s bohatým fotografickým doprovodem s názvem „Než skončí show“. To samé + jeden bonus, takže celkem 19 skladeb jek dostání i na CD. Na křtu v Kolíně kde se schází i všichni bývalí členové včetně klávesáka Tomáše Matějky pak natáčí záznam z celého koncertu a vzniká prozatím jeden klip mapující celou éru Roxoru „Než skončí show“.
Nic ale nekončí…..jedem pořád dál, protože nás pohání „METAL HEART „ !!!
 
Diskografie:
Krasavice na prodej (demo, 1988)
Out Of Periphery  MC (1991)
Born To Ride (demo, 1996)
ZASTAVTE ČAS  (CD  2009 )
CESTA DO PEKEL (CD 2011)
NA ROZCESTÍ  akustické(CD 2014)
KAZATEL (CD 2016)
NEŽ SKONČÍ SHOW ( CD+ 2LP- 2018 )
Videoklipy  :  Metal Heart  ,  Tvoje tvář,  Kdo si počká ,  Než skončí show ,  k vidění na YouTube

Partneři